özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri

Advertorial

Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

blank

Dudaklar, yüz bölgesinde en dikkat çekici kısımlar arasındadır. Dudakların doğal renginde ve canlı görünmesi arzulanır. Sağlıklı bir dudak pürüzsüz, çatlakların bulunmadığı, pırıltılı bir dokuya sahiptir. Renk olarak doğal bir pembeliği vardır.

Vücut sağlığına ve kişisel bakımına önem verenler dudak bakımı nasıl yapılmalı sorusunu sormaktadır.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Başvuruları Başladı!


Dudaklarınızı Nemlendirin

Dudaklar; kış aylarında soğuklar, bazı ilaçların kullanımı, hastalıklar gibi etmenlerle kuruyup diriliğini kaybedebilir. Dudakların kuruması vitamin eksikliklerinin belirtisi olabileceği gibi bakımsızlıktan da kaynaklanabilir. Dudaklarda çatlakların ve kuruluğun önlenmesi için belirli aralıklarla nemlendirilmesi şarttır. Dudak çatlakları için dudak nemlendiricisi kullanılmalıdır. 

Dudaklar nasıl nemlendirilir sorusu akla gelebilir. Bunun için en iyi yol, özel üretilmiş dudak nemlendirici kremi kullanmaktır. Evde yapılacak dudak nemlendiricisi tarifi bir tatlı kaşığı portakal suyu ile bir çay kaşığı yoğurt karıştırılarak hazırlanabilir. Karışımın 15-20 dakika bölgede bekletilerek ılık su ile temizlenmesi yeterlidir.

Dudaklarınız için Aloe Vera Kullanın

Aloe vera dudaklara sağlık kazandırır. Yenileyici özelliği ile dudaklarda dokuyu tazeler. Yumuşak ve pürüzsüz dudaklara sahip olmak için aloe vera katkılı dudak bakım kremi kullanılabilir. Aloe vera bitkisinden alınacak salgının bölgeye ince bir tabaka halinde yatmadan önce sürülmesi de yara ve çatlaklar için birebirdir. Dudaklar nasıl parlak görünür sorusunun yanıtı da aloe vera bakımı yapılarak, şeklinde verilebilir.

Dudaklarınız için Peeling Kullanın

Dudakları da zaman zaman ölü deriden temizlemek gerekir. Bunun için iki haftada bir dudak peelingi yatmadan önce uygulanabilir. Dudaklara özel balsam kullanılarak ölü doku hassas biçimde bir bez yardımı ile alınabilir. Dudak dokusu hassas bir yapıya sahiptir. Peeling nazik hareketlerle uygulanmalıdır.

Dudak Makyajınıza Dikkat Edin

Dudak sağlığını korumanın yollarından biri de kaliteli ruj kullanmaktır. Dudak bakım ürünleri dikkatli seçilmelidir. Yatmadan önce dudaklardaki makyaj mutlaka temizlenmelidir. Makyaj öncesinde çok az badem yağı ile dudaklar nemlendirilebilir. 

Yorum Yap

Desteğe Sor..
Merhaba,
Ortadoğulular Eğitim Kurumları olarak size danışmanlık sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?